2024/2025 Beszámolók Jászberényi Tagintézmény

„Felterjesztéstől a szakértői véleményekig”- fórum a szakértői bizottsági tevékenységről a Jászberényi Tagintézményben

„Ha egy növény nem virágzik,
a környezetét hozod rendbe,
nem a növényt próbálod megjavítani.”
/Alexander Den Heijer/

A JNSZVPSZ Jászberényi Tagintézménye 2024. november 20-án szakmai fórumot szervezett a Jászberényi Járás nevelési-oktatási intézmények vezetői számára „Felterjesztéstől a szakértői véleményekig” címmel.  A szakszolgálati feladatellátásban fontosnak tartjuk, hogy ne csak a gyermeket akarjuk „megváltoztatni”, hanem a gyermek környezetét is próbáljuk együttműködésre ösztönözni, a gyermek körüli kapcsolati hálót megerősíteni, segítve ezzel egymás munkáját. Ennek érdekében folyamatosan törekszünk a pedagógusokkal való közös együttgondolkodás lehetőségének megteremtésére. Fórumunk témájaként a szakértői bizottsági tevékenységet tartottuk időszerűnek. A téma fontossága mellett szerettük volna, ha a résztvevők megismerik azt az intézmény, ahová, ha gond van, küldik/küldhetik a gyermekeket, tanulókat, szülőket, és nem utolsó sorban segítséget kérhetnek a pedagógusok. Meghívott vendégként üdvözölhettük Szabó Ildikó főigazgató-helyettes, vármegyei szakértői bizottságvezető asszonyt.

Azért tartottuk fontosnak ezt a témát egy kicsit átbeszélni, aktualizálni, mert folyamatosan változnak a jogszabályok, a szükséges dokumentumok, határidők, stb. Az első részben Bartusné Major Ágnes tagintézmény-igazgató mutatta be a Jászberényi Tagintézményt, valamint a járási szakértői bizottsági tevékenységet. Elmondta, hogy nagyon fontos a korai felismerés annak érdekében, hogy a hatékony fejlesztő beavatkozáshoz még alkalmas időben történjen meg az állapotfelmérés és határozza meg azt a fejlesztést, ami már az óvodáskorban vagy első – második osztályban alkalmas a gyors felismerést követő hatékony korrekcióra. Tájékoztatta a pedagógusokat arról, mi történik a szakértői vizsgálatra való felterjesztéstől a szakértői vélemény megszületéséig, ismertette a járási szakértői vizsgálatok típusait, annak menetét, rávilágított a BTMN és az SNI diagnózis megállapításához szükséges kritériumokra. Végezetül hangsúlyozta, hogy a szakértői vélemény tartalmát a gyermekkel foglalkozó összes pedagógusnak nemcsak lehet, de szükséges ismernie és betartania a szakértői véleményben javasolt módszertant, alanyi jogú vagy kérelmezhető kedvezményeket.

Szabó Ildikó vármegyei bizottságvezető asszony a sajátos nevelési igény vonatkozásában ismertette a szakértői vélemény iránti kérelem követelményeit, a tantárgyi mentesítésekre, egyéni munkarendre, részleges integrációra vonatkozó tudnivalókat. Az előadások végén volt lehetőség a feltett kérdések megválaszolására.

A rendezvény elérte a célját, előre lendítette az intézményekkel való kapcsolat megerősítését. Az előadások sok olyan információt közvetítettek a hallgatóságnak, melyeket hasznosíthatnak a mindennapi munkájuk során. A programon 13 intézmény 23 pedagógusa vett részt, akik hasznosnak és alkalmazhatónak találták az itt hallottakat a mindennapokban.

Ezúton köszönöm Szabó Ildikó vármegyei szakértői bizottságvezető asszony közreműködését a rendezvény sikeres megvalósításában.

Jászberény, 2024. 11. 20.

Bartusné Major Ágnes
tagintézmény-igazgató