Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusa a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében 2024. november 15-én kerekasztal beszélgetést szervezett az „Interdiszciplináris team-munka lehetőségei a gyógypedagógiai gyakorlatban” címmel. Az eseményre meghívást kaptak a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Jászberényi Tagintézményének munkatársai is.
A fórum a térségben korai intervenciós tevékenységet végző, egyes szakterületek képviselői részvételével valósult meg – szociális, egészségügyi, köznevelési ágazathoz tartozó szereplőkkel, védőnőkkel, a család- és gyermekjóléti központ munkatársaival, óvodákban és iskolákban rehabilitációs ellátást végző gyógypedagógusokkal, logopédusokkal, konduktor szakemberrel és különböző, elsősorban mozgásterápiákat végző magánellátókkal. A résztvevők bemutatták szolgáltatásaikat, vállalt feladataikat és a célcsoportot, akikre tevékenységük elsősorban irányul. A személyes találkozás, az egyes ágazati szereplők megismerése segíti a kommunikációt a gyermekek, tanulók komplex szükségleteinek hatékonyabb kezelése érdekében. A beszélgetés során lehetőség nyílott ágazati – és ágazatközi „gyermekutak”, speciális problémakörök pl. az óvoda-iskola átmenet, a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség megállapításának diagnosztikai kérdései megismerésére, az esetleges elakadások hátterének, okainak feltárására, a lehetőségek feltérképezésére.
A szervezők reményüket fejezték ki a team együttműködés jövőbeli folytatására, amely kiváló alkalom a gyakorlati kihívások megvitatására és a közös megoldások kidolgozására.
Ugyancsak e programsorozat keretében került megrendezésre a „Kihívások és lehetőségek a gyakorlóhely és képzőintézmény aspektusából” című kerekasztal beszélgetés, amelynek célja, hogy az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campus pedagógusképzési palettáján szereplő szakok tekintetében – a csecsemő-és kisgyermeknevelő, óvodapedagógus, tanító, gyógypedagógus szak -, fókuszba kerüljenek a gyakorlati képzés során szerzett tapasztalatok. A beszélgetésen részt vettek a gyakorlati képzésben részt vevő intézmények vezetői és mentorai, köztük a Jász- Nagykun- Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat részéről Zsoldos Erzsébet főigazgató, Dr. Takács Orsolya főigazgató-helyettes, valamint Bartusné Major Ágnes, a Jászberényi Tagintézmény tagintézmény-igazgatója és Béres Lászlóné tagintézmény-igazgató helyettes. A fórumon lehetőség nyílott reflexiók megfogalmazására, továbbá konstruktív jelleggel teret kapott a jelenkor kihívásainak és lehetőségeinek megvitatása. Bús Éva mesteroktató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campus gyógypedagógiai szakkoordinátora, közvetítve a hallgatók véleményét is, a gyógypedagógusok gyakorlati képzésének nehézségei között említette többek között a gyakorlati helyek szűkös számát, a mentorhiányt, valamint a korlátozott finanszírozási lehetőségeket.
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat, együttműködve a képzőhelyekkel, évek óta helyszínt biztosít a gyakorlati képzéshez, gyógypedagógusai, logopédusai mentorként szerepet vállalnak a hallgatók felkészítésében. A jól képzett, jól felkészített hallgatók, pályakezdő gyógypedagógusok jelentik az utánpótlást, ezért a gyakorlati helyek, a gyakorlati képzésben résztvevő gyógypedagógusok, mentorok szerepe kulcsfontosságú. A pedagógiai szakszolgálat képviselői ugyanakkor felhívták a figyelmet a növekvő hallgatói létszám mellett a mentortanárok túlterhelésének veszélyeire, a kiégés megelőzésének, az egyenletes terhelés biztosításának szükségességére.
A gyógypedagógusok nappali tagozatos képzésének bevezetése a jászberényi campuson új kihívások elé állítja a képző és gyakorlati helyet biztosító intézményeket. Bús Éva elmondta, hogy az új képzési modellben jelentős szerepet szánnak a pedagógiai szakszolgálati intézményeknek a hallgatók szakirányos- és terepgyakorlata szervezése területén. A felek kifejezték elkötelezettségüket az együttműködés kiszélesítése, tartalmi bővítése irányába: az intézmények közötti régóta fennálló jó kapcsolat, partnerség talaján, az igények és lehetőségek kölcsönös elismerésével, elindulhat egy közös gondolkodás a jászberényi campus nappali tagozatos gyógypedagógus hallgatói gyakorlati képzésének megszervezéséről.
Jászberény, 2024. november 21.
Béres Lászlóné
tagintézményigazgató-helyettes